اسکچاپ Sketchup

اسکچاپ (SketchUp)  یک برنامه کامپیوتری مدلسازی سه بعدی است که اولین بار در سال 2000 توسط شرکت آمریکایی last به بازار ارایه شد.

از این نرم افزار در زمینه های مختلفی از جمله معماری، طراحی داخلی، معماری مناظر، عمران ، مهندسی مکانیک ، فیلم و طراحی بازی های ویدئویی استفاده میگردد.

این نرم افزار یک ورژن رایگان به نام SketchUp Make و یک ورژن پولی با قابلیت های بیشتر به نام SketchUp Pro دارد.

 

در حال حاضر Sketch Up متعلق به Trimble Navigation که یک شرکت تجهیزات جهت یابی و نقشه برداری است، می باشد.

 

سازندگان برنامه استفاده از آن را آسان می دانند. یک کتابخانه کد باز آنلاین برای مدل های مونتاژ رایگان (مانند پنجره، درب ها، اتوموبیل ها) به نام 3D Warehouse وجود دارد که کاربران می توانند مدل های خود را در آنجا قرار دهند.

نرم افزار SketchUp دارای قابلیت کشیدن لایه است و می تواند سطوح را به سبک های مختلف رندر کند.

این برنامه از پلاگین های ثالث که در یک سایت به نام Extension Warehouse قرار دارند، پشتیبانی می کند تا قابلیت های دیگری به آن اضافه شود (مانند رندر تقریبا واقع گرایانه) و همچنین مدل های آن قابلیت قرار گرفتن در Google Earth را دارند.

 

مدل‌های این برنامه کلاً از اتصال خطوط به یکدیگر به عنوان لبه‌های مدل ایجاد می‌شوند. در صورت پیوستن تعداد سه لبه یا بیشتر به یکدیگر یک صفحه یا plan ایجاد می‌شود و به طور خودکار وجه مدل بوجود می‌آید. لبه‌های مورد نظر و نیز وجه ایجاد شده باعث ایجاد مدل سه بعدی می‌شوند.

 

SketchUp 2016

یکی از چندین نرم افزارهای مدلسازی 3 بعدی است، با محیطی آسان و کارآمد. طراحی در اسکچاپ چندان سخت نیست،علاقه مندان در زمینه های معماری و عمران و حتی شبیه سازهای کامپیوتری میتوانند به راحتی با صرف کمترین زمان در این محیط مدلسازی انجام دهند.

 

هم اکنون نسخه 2016 این نرم افزار منتشر شده است.

 اصل کار اسکچ آپ بر پایه خط هست یعنی به راحتی فایلی که در اتوکد کشیده شده در محیط اسکچاپ به هم متصل شده و سطح را بوجود می اورد و به راحتی حجم پیدا میکند.طراحی در اسکچاپ با دقت 6 رقم اعشار قابل ترسیم است.  

 

پلاگین ها

با نصب  پلاگین ها، اسکچاپ تبدیل به محیطی حرفه ای تر شده و ترسیم حجم های  پیچیده در آن قابل انجام است.سایت های مختلفی وجود دارند که  پلاگین های جمع آوری شده در آنها رایگان هستند و میتوانید با دانلود و نصب آن بر روی اسکچاپ قدرت حجم سازی خود را چند برابر کنید.

نصب پلاگین های اسکچ آپ بسیار ساده است. فقط کافی است فایل افزونه مورد نظر را با پسوند

در پوشه پلاگینها کپی کنید و یک بار نرم افزار را باز و بسته کنید. 

 

خروجی

خروجی گرفتن از صحنه یا همان( رندر)

نورپردازی  محیط در اسکچاپ به صورت پیش فرض وجود ندارد چون تنها نور صحنه؛ نور خورشید است،و این امکان  با نصب موتور رندرهایی مثل مکسول رندر بوجود می آید.

نکته: درست است که اسکچاپ در مقایسه با (تری دی مکس) نرم افزار محدود تری است ولی برای طراحی سریع در بازه زمانی کمتر؛ طراحان و مخصوصا معماران  از این محیط استقبال بیشتری میکنند.

 

 

 

مراجع 


لیلا سهرابی - عضو هیات علمی کدافزار

wikipedia

www.sketchup.com

Google Analytics Alternative