دستور Clash در محیط مونتاژ نرم افزار کتیا| بررسی تداخل یا برخورد بین قطعات

آموزش کتیا CATIA > محیط اسمبلی assembly

دستور Clash در محیط مونتاژ نرم افزار کتیا| بررسی تداخل یا برخورد بین قطعات
رایگان
کد محصول: 316
حجم ویدئو: 63.65 MB
زمان: 10:36 دقیقه

می آموزیم:

خطلاصه ::در این فیلم آموزشی کتیا استفاده از دستور Clash (آنالیز برخورد) برای بررسی درستی مونتاژ قطعات در محیط Assembly نرم افزار کتیا آموزش داده می شود.

همواره در طراحی قطعات ممکن است جزئیاتی از دید ما پنهان بماند و بعد از مونتاژ، بین قطعات تداخل بوجود آید که این مشکل باید شناخته شده و نسبت به بر طرف کردن آن اقدام شود.

با استفاده از دستور Clash به راحتی می توان وضعیت دو یا چندین قطعه را از نظر شرایط تداخل، تماس و فواصل حداقلی با سایر قطعات را در محیط مونتاژی کتیا بررسی کرد.

 

با سلام

در این فیلم آموزشی کتیا قصد داریم نحوه استفاده از دستور Clash ، یا تداخل یا برخورد بین قطعات رو بررسی کنیم.

فرض کنید سه تا قطعه به این شکل دارید (مشاهده در فیلم) قراره این دو تا قطعه مکعب مستطیل شکل داخل هم قرار بگیرند و این پیچ وظیفه ثابت نگه داشتن این دو قطعه رو داشته باشه .

ابتدا سه تا قطعه رو با همدیگه مونتاژ میکنیم. پارت 1 رو فیکس میکنم . 3 تا صفحات پارت 1 و پارت 2 رو روی هم مونتاژ میکنم . و آپدیت . پیچ رو هم داخل موقعیت خودش مونتاز میکنم و این صفحه پیچ هم رو ی این صفحه قطعه قرار بگیره و آپدیت میکنم.

بعضی چیزها رو Hide میکنم که یک مقداری خلوت بشه . خب این سه تا قطعه ظاهرا به هم مونتاژ شدند و در ظاهر مشکلی وجود نداره . حالا ما میخوایم با استفاده از دستور کلش clash ، وضعیت تداخل یا برخورد قطعات رو با یکدیگه چک کنیم .

دستور کلش رو انتخاب میکنم . یک پنجره باز میشه . د راین پنجره میتونیم حالت انالیز رو انتخاب کیم ، پر کاربردترینش همین حالت contact+ clash هستش . در قسمت دوم قطعاتی که قرار هست آنالیز روشون انجام بشه رو انتخاب میکنیم. Between all component یعنی بین همه قطعات . در این حالت دیگه نیازی نیست قطعه ای رو انتخاب کنیم. ولی اگر حالت های دیگه مثل between two selection باید دو قطعه رو انتخاب کنیم . ما رو ی حالت Between all component قرار میدیم. یادتون باشه همیشه گزینه apply رو بزنین ، گزینه ی Ok رو که بزنین پنجره بسته میشه و عملا بررسی صورت نمیگیره .

دو تا پنجره باز میشه ، یک پنجره که نتایج بررسی رو نشون میده ، و یک پنجره گرافیکی که وضعیت دو تا قطعه رو نسبت به هم نشون میده .

در این قسمت (مشاهده در فیلم) ما میتونیم نوع بررسی مون رو فیلتر کنیم . فرضا ما میخوایم فقط clash رو بررسی کنیم . یا فقط قطعاتی که با هم contact یا تماس دارند و یا clearance یا نتایج فواصل بین قطعات رو مورد بررسی قرار بدیم .

ابتدا حالت clash رو انتخاب میکنیم. همونطور که مشخص است گفته دو تا تدااخل وجود داره .

تداخل اول : بین پارت 1 و پارت 2 به این میزان (مشاهده د ر فیلم) در این پنجره گرافیکی هم میتونیم ببینیم که کد وم نواحی هست . این دو تا دیواره کناری در واقع برخورد دارند .

تداخل دوم : و یک برخود یا تداخل بین پیچ و قطعه پارت 1 وجود داره .

ابتدا من میام قطعاتم رو ویرایش میکنم تا این برخورد ها حذف بشن . از پنجره قبلی گزینه کنسل رو میزنم .

تداخل 1 : باید سایز قطعه داخلی رو کوچیک کنم .

تداخل 2 : دلیلش چی میتونه باشه؟ در راستای z پیچ رو جابجا میکنم ، ما زیر پیچ یک پیلتی داریم ، که این پیلت ، که باعث برخورد این قسمت با سطح زیرش میشه .

برای رفع این مشکل من باید این قطعه (قطعه زیرین) رو ویرایش کنم . اینجا یک چمفر به اندازه 5 میزنم ، آپدیت میکنم و قطعات روی هم مونتاز میشه .

یکبار دیگه وضعیت تداخل قطعات رو میبیینیم. با استفاده از دستور کلش . مججد فیلتر رو روی حالت clash قرار میدمو. همونطور که میبینید دیگه هیچ کلشی وجود نداره .

حالا وضعیت contact یا تماس رو بررسی میکنیم . 3 تا کانتکت وجود داره : 1- بین این دو تا قطعه که اشکالی نداره و طراحی ما بر همین اساس بود . 2- بین قطعه 1 و پیچ (سطح زیر گل پیچ و روی قطعه) و 3 تماس پارت 2 و پیچ که اینها هم اشکالی نداره و طراحی به این صورت هست .

بنابراین شما براحتی با استفاده از دستور کلش میتونید برخوردهای ناخواسته ای که بین قطعات بعد از مونتاز کردن ایجاد میشه رو پیدا کنید و اونها رو رفع کنید .

اینبار حالت کلش رو روی clearance+contact+clash میگذاریم . بین همه قطعات .

میزان clearance مون چقدر باشه ؟ 5 میلیمتر بصورت پیش فض هست . همونو قرار میدیم و apply .

Filter list رو روی clearance میذارم . چون این قطعات با هم تماس داشتند کلیرنس مشخص نمیشه .

من سایز این قطعه رو یک ذره دیگه کوچیک میکنم که این دو قطعه با هم هیچ تماسی نداشته باشند. یکبار دیگه دستور کلش رو با تنظیماتی که گفتیم انجام میدیم ، گفته بین این د وقطعه 2.5 میلیمتر فاصله هست .

یعنی این دو تا قطعه با هم تداخل ندارند ، تماس ندارند و از هم به اندازه 2.5 میلیمتر فاصله دارند .

این نکته برای دو قطعه ای که قراره فاصله معینی از هم داشته باشند کاربرد داره .

فرضا فایل اسمبلی شما شامل تعداد زیادی قطعه است ، در این حالت استفاده از دستور کلش هم سنگین هست و زمانبر ، و هم برررسی رو کمی دشوار میکنه . در این حالت بهتره که دستور کلش رو فقط بین دو قطعه ای که میخوایم بررسی کنیم اجرا کنیم.

 

مشاهده فیلم های اموزشی دیگر این مدرس

مشاهده فیلم های آموزشی کتیا

catia contact clearance

کلمات کلیدی مرتبط : Clash-Contact-Clearance-آنالیز برخورد-آموزش استفاده از دستور Clash در محیط مونتاژ نرم افزار کتیا-کتیا-catia


راهنما  لطفا برای درج نظر و یا سوال به موارد زیر توجه کنید:

  • قبل از طرح پرسش  خود ، سوالات دیگر را مطالعه بفرمایید.
  •  کلمات فارسی را فارسی و انگلیسی را انگلیسی بنویسید.
  •  سوالتان بدون ابهام  و کامل باشد.
  • اگر میخواهید عکسی را همراه سوال آپلود نمایید  میتوانید لینک آن را در متن بگذارید و یا از گزینه  ارسال تصویر  استفاده کنید.

 

درج دیدگاه


Google Analytics Alternative