آموزش هایپرمش HyperMesh

معرفی نرم افزار هایپرمش (hypermesh) و نقش آن در انجام پروژه های صنعتی به کمک نرم افزار های المان محدود

در حال حاضر، اکثر نرم افزار های تحلیلی که از تکنیک المان محدود برای حل مسایل استفاده می کنند، خود دارای ابزار هایی برای مش بندی هندسه مورد تحلیل هستند. برای مثال نرم افزار abaqus/cae که رابط گرافیکی آباکوس است، خود دارای ماژولی به نام ماژول mesh است که در آن شما می توانید سازه هایی را که یا در خود اباکوس طراحی کرده اید و یا از نرم افزار هایی مثل کتیا و سالیدورکس، درون ریزی کرده اید را مش بزنید.

ابزار های مش بندی موجود در آباکوس و یا سایر نرم افزار های المان محدود، در زمان مواجه با هندسه های متعارف و نه چندان پیچیده، معمولا به خوبی عمل می کنند. البته استفاده حداکثری از قابلیت های این ابزار ها، وابستگی شدیدی به میزان مهارت شما و تجربه شما در استفاده ازین ابزار ها دارد چراکه بطور کلی عملیات مش زنی، کاری تکنیکال است و نیاز به سواد دانشگاهی بالا ندارد. به همین جهت شاید یک فارغ التحصیل دوره کارشناسی، خیلی بهتر از یک فارغ التحصیل دوره دکترا بتواند مش بزند و مش های با کیفیت تری ایجاد کند.

مشکل از آنجایی شروع می شود که شما می خواهید یک هندسه پیچیده، مثل پره های توربین گازی را مش بزنید که به محفظه احتراق نزدیک هستند. به دلیل بالا بودن دمای گاز ها در آن نواحی، در این پره ها سوراخ های داخلی برای خنک کاریشان تعبیه شده است که هندسه این توربین ها را به شدت پیچیده می کند. این پیچیدگی بر روی کیفیت المان ها اثر منفی می گذارد.

بطور کلی شما می توانید با افزایش تعداد المان ها در یک ناحیه و ریزکردنشان، کیفیت المان ها را بالا ببرید. اما زمانی که بخواهید یک ردیف کامل از پره ها را تحلیل مکانیکی کنید، به دلیل بالا رفتن تعداد المان ها، مدل بسیار سنگین می شود و زمان حل مساله بسیار بالا می رود. در اینجا این ایده مطرح می شود که اگر ما بتوانیم به گونه ای، بدون افزایش تعداد المان ها و یا استفاده حداقلی ازین روش، کیفی المان ها را افزایش دهیم، مدل بسیار سبک می شود و زمان حل بجای اینکه مثلا 24 ساعت باشد، به کمتر از 12 ساعت کاهش می یابد که این امر برای صنعت بسیار حیاتی است چراکه حتی یک روز به تاخیر افتادن اخذ نتایج، برای صنعت هزینه بر است.

در اینجا پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم افزار هایپرمش(hypermesh) است. هایپرمش یکی از نرم افزار های پکیج هایپرورکس(hyperworks) است که برای انجام کامل عملیات پیش پردازش در المان محدود، توسعه داده شده است. هایپرمش اگر قوی ترین نرم افزار مش زنی نباشد، حداقل یکی از قوی ترین ها و کاربردی ترین هاست. این نرم افزار به طیف وسیعی از نرم افزار های المان محدود نظیر آباکوس، انسیس و ال اس داینا خروجی مش می دهد. با توجه به ابزار های موجود در هایپرمش، هر چقدر هم که یک هندسه پیچیده باشد، شما می توانید بر روی آن هندسه المان های با کیفیتی تولید نمایید. در این نرم افزار، ابزار های مختلفی برای ایجاد مش سه بعدی وجود دارد که معروف ترین آنها، روش نیمه اتوماتیک ایجاد المان های هرمی (tetrahedral) است. متاسفانه این نرم افزار دارای فضای گرافیکی مبهم و گنگیست که یادگیری خودآموز آن را با مشکلات جدی مواجه می کند و یادگیری خودآموز هایپرمش می تواند بسیار زمان بر و خسته کننده باشد.

 

مرجع


مهندس امیر حسین اقا سید میرزا بزرگ

Google Analytics Alternative