آموزش 3D max

نرم افزار 3Dmax ﴿تری دی مکس﴾ از سری نرم افزار های سه بعدی حرفه ی  است که  توسط شرکت اتودسک (Autodesk) منتشر شده است.

این نرم افزار کاربردهای متنوع و جذابی دارد . به عنوان مثال با استفاده از این نرم افزار در هنر ،میتوان نقاشی های دیجیتال ﴿سه بعدی﴾  ایجاد کرد . در زمینه طراحی صنعتی ، میتوان طراحی ظاهری و مدلسازی کرد و برای دیدن طرز کار اجسام ، از قابلیت animate این نرم افزار استفاده کرد. در زمینه معماری از این نرم افزار در بخش طراحی دکوراسیون ، طراحی نما ،طراحی داخلی ، طراحی کابینت ، دکور و ...از آن استفاده می شود. از دیگر کاربردهای جذاب  3dmax ، سینما و جلوه های ویژه  است .به عنوان مثال در ساخت جلوه های ویژه های  فیلم هایی مثل آواتار ، ترانسفورمر (تبدیل شوندگان) ، مرد عنکبوتی  ، مقصد نهایی و …. از این نرم افزار استفاده شده است. در بازی سازی  (game ) نیز ، مدلسازی فضا و کارکاکتر ها ، حرکت  سازی با استفاده از این نرم افزار انجام میشود.و در آخر  یکی دیگر از کاربردهای مهم 3dmax ، انیمیشن و پویا نمایی است.

...

3DMAX که با نام سابق 3D Studio MAX نامیده میشد ، یکی از حرفه ای ترین برنامه های رایانه ای برای ساخت انیمیشن و گرافیک سه بعدی میباشد . تری دی مکس در ابتدا برای محیط MS-DOS و توسط گروه یوست ( Yost) به سرپرستی گری یوست (Gary Yost) در سال 1990 پا به عرصه گذاشت .

اولین جرقه خلق تری دی مکس در نمایشگاه COMDEX در سال 1985 با دیدن ایده 3D در آتاری-اس تی به ذهن یوست رسید. دو سال بعد پس از ساختن تولیداتی برای Atari st و Tramiel پیشنهاد همکاری از سوی Autodesk داده شد . با توجه به موفقیتهای زیادی که اتودسک از ارائه نرم افزار AutoCAD بدست آورده بود، پیشنهاد همکاری پذیرفته شد .

در سال 1990 نرم افزار 3Ds DOS r1 وارد بازار شد اما پس از مدتی با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیاز به تغییر پلتفرم از DOS به Windows احساس میشد .

در طی سالیان این گروه بزرگتر شد و شرایط بهتری برای ارائه قابلیت های نرم افزار در احتیار کاربران قرار گرفت .

زمانی که از DOS به سمت Windows جابجایی صورت گرفت ، باید نام جدیدی برای نرم افزار انتخاب میشد . بنابراین 3D Studio MAX شکل گرفت.

در طی سالیان متوالی امکانات مختلفی جهت استفاده کاربران در جهت خلق آثار گرافیکی به نرم افزار اضافه گردید و هر سال ورژن جدیدی از این نرم افزار راهی بازار شد ، تا جایی که در سال 2010 شرکت اتودسک (Autodesk) با 11 فیلم نامزد اسکار در مرکز جایزه اسکار قرار گرفت .

برای استفاده هر چه تمام تر از این نرم افزار داشتن فقط اطلاعات فنی کافی نیست، بلکه برای گرفتن نتیجه با کیفیت ، نیاز به جمع آوری دانش در زمینه های متفاوت هنری از جمله شناخت رنگ ها و دانش طراحی و ... نیز نیاز است .

 

Google Analytics Alternative