آموزش پروکست|فصل مشترک حرارتی و تعیین آن|کدافزار

پروکست > آموزش مقدماتی پروکست Procast

آموزش پروکست|فصل مشترک حرارتی و تعیین آن|کدافزار
رایگان
کد محصول: 19

می آموزیم:

فصل مشترک حرارتی و تعیین آن در نرم افزار پروکست

فصل مشترک حرارتی بین اجزای مختلف از قبیل مبرد، فیلتر، گرمازا، قالب، قطعه ریخته ­گری تعریف می­شود. به عبارتی یک ضریب انتقال حرارت(h) که بیانگر ضریب همرفتی می­باشد بین اجزای مورد نظر اعمال می­شود. هرچه مقدار ضریب انتقال حرارت بالاتر باشد، نتیجه می­گیریم که انتقال حرارت بالاتر است. جدول 1 محدوده ضریب انتقال حرارت بین جنس ­های مختلف را نشان می­دهد.

جدول 1: ضریب انتقال حرارت بین اجزای مختلف

ضریب انتقال حرارت بین اجزای مختلف

توجه: توجه به نکات زیر در مورد انتقال حرارت اهمیت دارد

  • انتقال حرارت از جسمی به جسم دیگر در اثر اختلاف(گرادیان) دمایی ایجاد می‌شود.
  • اگر جسم با محیط اطراف خود هم ­دما باشد بین جسم و محیط، انتقال گرما وجود نخواهد داشت.
  • انتقال حرارت همواره از جسم با دمای بیشتر به جسم با دمای کمتر بوده و هرگز در جهت عکس صورت نمی‌گیرد.
  •  گرما مانند آبی هست که ازیک مخزن در ارتفاع بالاتر به طرف مخزن در ارتفاع پایین­تر جریان می ­یابد.

 

نکته: انتخاب ضریب انتقال حرارت پارامتر بسیار مهمی در شبیه­ سازی فرایندهای ریخته ­گری است که به پارامترهای زیادی از قبیل دمای بارریزی، دمای قالب، جنس مذاب، وزن ذوب و... بستگی دارد که تمام پارامترها را روی یک عدد اعمال می­کنیم. این ضریب بسته به شرایط کارگاه و نوع قطعه و همچنین روش ریخته ­گری قطعه مورد نظر تعیین می­شود.(با سعی و خطا به ­­دست می ­آید)

سوال: در ریخته ­گری قالب ماسه­ ای برای فولاد و آلومینیوم ضریب انتقال حرارت در کدام مورد بیشتر است؟

جواب: برای فولاد بیشتر است. زیرا دمای آن بالاتر است و انتقال حرارت بیشتری دارد.

توجه: در فرایند دایکست ضریب انتقال حرارت از 1000 به بالا است ولی در فرایند ریخته ­گری دقیق برای انتقال حرارت از یکسری نمودارهایی استفاده می­شود که از داخل شرایط کارگاه به­ دست آمده است.

نکته ­ای که باید به آن توجه داشت آن است که، مهم نیست جنس مذاب آلومینیوم، فولاد و... باشد، مهم گیرنده حرارت است.

در نرم ­افزار پروکست سه نوع فصل مشترک حرارتی از قبیل EQUIV، COINC وNCOIN وجود دارد که در موارد زیر به شرح هر کدام از آن­ها می­پردازیم.

1-1- فصل مشترک EQUIV

وقتی دو ماده یکسان، دارای گره ­های یکسانی هستند از این نوع فصل مشترک استفاده می­شود. شکل 1 شماتیکی از این فصل مشترک را نشان می­دهد. از این فصل مشترک در اتصال تغذیه به قطعه یا سیستم راه گاهی به قطعه نیز استفاده می­شود. دما در فصل مشترک دو ماده یکسان است و مانند حالتی است که هیچ اختلاف دمایی بین دو جز وجود نداشته باشد. در این نوع فصل مشترک اندازه مش­ها و همچنین جنس دو جز یکسان است.

شماتیکی از فصل مشترک EQUIV

شکل 1: شماتیکی از فصل مشترک EQUIV

 

1-2- فصل مشترک COINC

در این فصل مشترک اختلاف دمایی بین دوجز مثلا قطعه ریخته ­گری و قالب وجود دارد. جنس­ های دوجز متفاوت ولی اندازه مش­ها یکسان است. شکل 2 شماتیکی از این فصل مشترک را نشان می­دهد. همان­طوری که از شکل نمایان است گره­ های دو جز بر هم منطبق می­باشند.

شماتیکی از فصل مشترک COINC

شکل 2: شماتیکی از فصل مشترک COINC

1-3- فصل مشترک NCOINC

در این فصل مشترک اختلاف دمایی بین دوجز مورد نظر وجود دارد. جنس­ها و اندازه مش­های دو جز متفاوت است. شکل 3 شماتیکی از این فصل مشترک را نشان می­دهد. همان­طوری که از شکل مشخص است، هیچ گره­ی مشترکی بین دوجز وجود ندارد.

شماتیکی از فصل مشترک NCOINC

شکل 3: شماتیکی از فصل مشترک NCOINC

 

نکته بسیار مهم: فصل مشترک­های COINC و NCOINC هیچ تفاوتی با هم­دیگر ندارند. تنها تفاوت آن­ها در زمان حل مساله می­باشد که فصل مشترک NCOINC زمان بیشتری را برای حل در نظر می­گیرد.

نکته بسیار مهم: در انتخاب فصل مشترک بین دوجز توجه به این نکته اهمیت دارد که قطعه ریخته ­گری باید از نوع Master است که به رنگ قرمز می باشد و قالب باید از نوع Slave باشد که به رنگ سبز می­باشد. اگه غیر از این بود با استفاده از دستور Swap در نرم­ افزار پروکست باید تعویض صورت گیرد. همانطوری که در شکل 4 مشاهده می­شود در تعیین فصل مشترک بین قطعه و قالب، قطعه به رنگ قرمز و قالب به رنگ سبز می­باشد.

فصل مشترک بین قطعه و قالب

شکل 4: نمونه­ ای از فصل مشترک بین قطعه و قالب

توجه: نرم افزار به­ طور اتوماتیک نوع فصل مشترک­ها را در قسمت Interface انتخاب می­کند. اما اگر بین دو جزیی که مد نظر بود نرم­افزار به طور اتوماتیک فصل مشترک­ ها را تشخیص نداد می­توان فصل مشترک جدیدی را نیز بین دو جز مد نظر تعریف کرد.(تعریف فصل مشترک جدید تنها به­صورت NCOINC است.)

توجه: مطابق شکل 5، گزینه Swap master-slave(برای تغییر قطعه و قالب) در قسمت پنجره فصل مشترک، زمانی فعال است که از حالت EQUIV به  COINC یا NCOINC تغییر کند.

 پنجره ضریب انتقال حرارت

شکل 5: پنجره ضریب انتقال حرارت

 

 

Type of interface in procast


راهنما  لطفا برای درج نظر و یا سوال به موارد زیر توجه کنید:

  • قبل از طرح پرسش  خود ، سوالات دیگر را مطالعه بفرمایید.
  •  کلمات فارسی را فارسی و انگلیسی را انگلیسی بنویسید.
  •  سوالتان بدون ابهام  و کامل باشد.
  • اگر میخواهید عکسی را همراه سوال آپلود نمایید  میتوانید لینک آن را در متن بگذارید و یا از گزینه  ارسال تصویر  استفاده کنید.

 

درج دیدگاه


Google Analytics Alternative