بلوپرینت (blueprint) در طراحی صنعتی و طراحی مهندسی چیست؟

بلوپرینت (blueprint) در طراحی صنعتی و طراحی مهندسی چیست؟

فارغ از معنا و مفهوم اصطلاح بلوپرینت در چاپ و تکثیر میتوان گفت: برای اینکه یک طراح صنعتی بتواند ایده و طرح خود را پیاده سازی کند و یا به دیگران ارائه نماید می تواند طرح خود را که ممکن است طرح یک خودرو، موتور سیکلت، اسلحه، هواپیما، اتوبوس، کشتی، قطار، تانک، هلیکوپتر (بال گرد)، جارو برقی، موس، گوشی موبایل، دوچرخه، لب تاپ و یا هر وسیله دیگر باشد به صورت یک نقشه دو بعدی از یک یا چند نما ارائه کند از آنجایی که این تکنیک از چند دهه پیش بر روی صفحات آبی با خطوط سفید استفاده می شد به نام بلوپرینت(blueprint) نامیده می شود.

با این توضیح مشخص می شود که الزامی به آبی بودن صفحه طرح نیست و می توان طرح دو بعدی را به هر فرمتی و رنگی که قابل استفاده باشد ارائه کرد.

 

نمونه فایل بلوپرینت

 

نرم افزار های زیادی از جمله نرم افزار طراحی مهندسی کتیا  CATIA ابزارها و محیط هایی دارند که شما میتوانید از بلوپرینت در ایجاد طرح ها به صورت کاملا مهندسی استفاده کرد.

ترکیب منحنی ها در نماهای مختلف و ایجاد منحنی سه بعدی و فضایی و ایجاد طرح های پیچیده از مزیت های بلوپرینت است.

استفاده از نرم افزار این مزیت دیگر هم دارد که نیازی به تهیه نسخه چاپی نیست و استفاده از فایل های تصویری با فرمت های JPG ,TIF وغیره به راحتی ممکن است.

 

مجموعه فایل های متنوع بلوپرینت رو از اینجا ببینید

 

 

کلمات کلیدی مرتبط : بلوپرینت ، blueprint ، طراحی صنعتی ، طراحی مهندسی ، طراح صنعتی ، نقشه دو بعدی ، 2D ، CATIA ، کتیا ، منحنی سه بعدی ، TIF ، JPG ، فایل های تصویری


نوشته شده توسط: مدیر سایت
تاریخ: 1397-07-25
Google Analytics Alternative