ایجاد مدل سه بعدی قطعات و مجموعه های صنعتی

شرکت مهندسی کیان کَدافزار آماده ارائه خدمات ایجاد مدل سه بعدی با کیفیت عالی به صنایع مختلف می باشد.

جهت مشاوره با ما در تماس باشید .

 

در دهه های اخیر با تکنولوژیCAD/CAM لزوم توجه به ایجاد مدل سه بعدی قطعات در نرم افزارهای طراحی مهندسی بیشتر شده است. اما برای اینکه به این مهم بپردازیم باید چند مورد را در نظر بگیریم. یکی از آن موارد، شناخت قطعات و مجموعه هایی هست که میخواهیم در مهندسی معکوس استفاده کنیم . در ادامه صحبت های جناب مهندس محمدرضا علی پور حقیقی را میخوانیم.

در ابتدا به چند نکته در رابطه با مهندسی معکوس میپردازیم و بعد در رابطه با طراحی قطعات صحبت خواهیم کرد.

در مهندسی معکوس شما باید شناخت کامل ازعملکرد قطعه و روش تولید آن داشته باشید. در اینصورت است که وقتی شما مدل سه بعدی ایجاد میکنید، ملاحظات ساخت و ملاحظات مونتاژ را در نظر میگیرید، یعنی همان اصول DFAM (Design for Assembly and Manufacturing). اگر چنین نباشد مدل سه بعدی که ایجاد میکنید گرچه شکل و شمایلش همانند قطعه شماست اما قابل استفاده نیست . اصطلاحا گفته میشود " فقط نقاشی کشیده شده". اما مدل های سه بعدی (CAD Data) که تمام جزئیات در آن دیده شده است، مدلی است که میشود به آن استناد کرد. این یکی از موارد بسیار مهمی است که باید رعایت کنید.

مورد مهم بعدی این است که وقتی میخواهیم قطعه ای را مهندسی معکوس کنیم اگر که قطعه نو باشد (کارکرده نباشد)، با توجه به اینکه هر قطعه ای تلرانس ساخت دارد و ما نمیدانیم آن قطعه در حداقل تلرانس ساخته شده است و یا حداکثر تلرانس، بنابراین وقتی ابعاد برمیداریم نمیدانیم که باید به این مقادیر کم کنیم یا اضافه کنیم. اما وقتی عملکرد را بدانیم میتوانیم این کار را انجام دهیم.

حال اگر قطعه ای که در اختیار داریم نو نباشد، کارکرده و فرسوده و یا خراب شده باشد، اگر که دقیقا همان قطعه را ایجاد کنیم در واقع یک قطعه معیوب را مدل سه بعدی میکنیم. پس باید این موارد را شناسایی کنیم و در مدل سه بعدیمون مرتفعش کنیم .

این ها نکاتی است که در مدل سه بعدی باید در نظر گرفته شود در غیر اینصورت موارد قابل استفاده نخواهد بود .

استفاده از نرم افزار میتواند متفاوت باشد و این مورد بستگی به خود ما دارد که چه نرم افزاری را بیشتر مورد استفاده قرار میدهیم. مسئله مهم این است که بتوانیم هندسه کار را درست در بیاوریم. و گاهی بسته به مورد، بنا به درخواست کارفرما، نرم افزار برای ایجاد مدل سه بعدی انتخاب میشود اما به صورت کلی بیشترین کاربرد در حال حاضر با نرم افزار کتیا هست .

یه مورد که در رابطه با مدل سه بعدی باید در نظر بگیریم این است که در ابتدای کار باید قطعه مورد نظر را تفکیک کنیم تا ببینیم چه قطعه ای هست. قطعاتی هستند که شکل هندسی منظم دارند مثل قطعات موتور خودرو و قطعاتی هستند که فری فرم (Free form) هستند مثل بدنه خودرو، یا حتی قطعات منبت که پیچیدگی های زیاد ولی دقت کمتر دارند. هر کدام از این قطعات روش ایجاد مدل سه بعدی متفاوتی دارند اما چیزی که مهم هست باز باید ملاحظات ساخت و مونتاژ در همه آنها در نظر گرفته شود.

اماا گر کار ما طراحی باشد یعنی بخواهیم چیزی را خلق کنیم،باید پروسه خاصی را طی کنیم.

برای این منظور در ابتدا باید مدل سه بعدی را در نرم افزار به صورت Rough ایجاد کنیم و یا اینکه از بلوپرینت یا اسکچ دستی که در اختیار داریم مدل کنیم تا امکان سنجی طرح (Feasibility Study) که طراح مدنظر دارد بررسی گردد و در صورت امکان وارد جزئیات طرح (Detail Design) شویم . شروع کردن جزئیات طرح در ابتدای کار مطمئنا مارا دچار مشکل خواهد کرد. بنابراین اول باید حجم اصلی و مکانیزم اصلی را ایجاد کنیم و بعد به جزئیات بپردازیم .

نکته بسیار مهم:

متاسفانه یا خوشبختانه دیگر در ایران در خیلی از شرکتها از نقشه های دو بعدی استفاده نمیشود، به این علت که مدل سه بعدی در اختیار دستگاه های CNC قرار داده میشود و از آن مدل و قالب را تراش میدهند و به نقشه های دو بعدی توجه نمیکنند.

اما نقشه های دو بعدی بسیار اهمیت دارند .

وقتی از روی قطعه ای مدل سه بعدی ایجاد میکنیم دیگر تلرانسی روی آن وجود ندارد. تلرانس مدل سه بعدی صفر هست و اعداد استفاده شده دقیقا اعداد مدنظر طراح می باشد اما ما نمیتوانیم هیچ قطعه ای را با تلرانس صفر بسازیم و بسته به اینکه قطعه چه چیزی هست و روش تولید آن و جایگاهش چیست، تلرانس ها متفاوت می باشد. باید این نکته رو هم مدنظر داشته باشیم که اگر خیلی جاها تلرانس ها را بسته بگیریم هزینه ها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.بنابراین به نقشه دوبعدی نیاز خواهیم داشت تا میزان دقت در قسمتهای مختلف قطعه سنجیده شود.

استفاده نکردن از نقشه های دو بعدی در خیلی از شرکت‌ها از جمله شرکت‌های کوچک دیده میشود به این دلیل که کارفرما خود بالاسر کار هست و اطلاعات و اعداد را خود اعمال میکند اما بهترین کار، تهیه نقشه دوبعدی با تلرانس می باشد.

 

 

"نمونه کارها"

Agitator Mixer Booster rotor manifold

Agitator Mixer

Booster rotor

Booster rotor

Agitator Mixer bumper  Impeller

brake pedal

bumper

Impeller

Cast Part Die Casting hosing

Agitator Mixer

Die Casting

hosing

Die Casting2 fender Hoodledge

Die Casting2

fender

Hoodledge

gear Gear Copling gear 2

gear

Gear Copling

gear 2

Rooster Cavity RoosterStatue Sewing_Machine

Rooster Cavity

RoosterStatue

Booster rotor

screw implant  implant

Screw

implant

implant

implant implant screw

implant

implant

screw

shaft sheet metal Assembly  sheet  metal Deske Disk

shaft

sheet metal Assembly

sheet  metal Deske Disk

body woodcarving 2 woodcarving

body

woodcarving 2

woodcarving

 

"ضمانت عودت قطعاتی که جهت هرگونه خدمات تحویل شرکت کدافزار میشود،
حداکثر یک ماه پس از تاریخ تحویل پروژه خواهد بود و پس از آن هیچگونه مسئولیتی پذیرفته نمی شود."

 

کلمات کلیدی مرتبط :

ایجاد مدل سه بعدی قطعات و مجموعه های صنعتی - خودرو سازی - صنایع چوب - لوازم خانگی - کارهای هنری و مجسمه سازی - نیروگاه - قالب سازی

 


نوشته شده توسط: مدیر سایت
تاریخ: 1396-08-17
Google Analytics Alternative